Uczniowie klas mundurowych ZS nr 1 w Opatowie kolejny raz uczestniczyli w szkoleniu przybliżającym pracę w służbach mundurowych.
Dwudniowe szkolenie zostało zorganizowane przez nauczycieli koordynujących pracę klas mundurowych: Edytę Gwoździk i Marka Frejlicha oraz Fundację GROM COMBAT, która patronuje klasom mundurowym w Zespole Szkół numer 1 w Opatowie.
Dla młodzieży było to 40 godzin spędzonych bardzo intensywnie. Instruktorzy przygotowali zajęcia zróżnicowane tematycznie. Uczniowie mieli możliwość zapoznać się z podstawami spadochroniarstwa, budową spadochronów i zasadami bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas skoków spadochronowych. Zajęcia poprowadził doswiadczony skoczek, instruktor spadochroniarstwa. Doskonalili swoje umiejętności z systemu samoobrony GROM COMBAT i terenoznawstwa.
Instruktorzy pozostajacy w czynnej służbie wojskowej przeprowadzili Militarny Trening Funkcjonalny, który stanowi jeden z elementów toru sprawnościowego do różnych służb mundurowych.
Istotnym elementem szkolenia dla klas mundurowych od pewnego czasu jest szkolenie wodne, do którego dużą uwagę przywiązuje major Jacek Kowalik, były żołnierz jednostki specjelnej GROM i certyfikowany instruktor nurkowania, prezes Fundacji GROM COMBAT). Kilka godzin zostało poświęcone na zajęcia, które major Kowalik przeprowadził na krytej pływalni, ucząc młodzież podstaw nurkowania.
70 osobowa grupa podzielona na cztery sekcje nie miała czasu na nudę. Zajęcia trwały do późnych godzin nocnych, by po krótkiej przerwie na sen szkolenie mogło być kontynuowane. Ważnym elementem edukacji uczniów mundurówki są zajęcia nawiązujące do wydarzeń historycznych, podkreślających patriotyzm, zwłaszcza w roku obchodów 100 lecia Niepodległości Polski, podczas tego szkolenia również ich nie zabrakło.
Młodzi ludzie spotkali się z członkami rodzin żołnierzy Cichociemnych, wśród których była zaprzyjaźniona z klasami pani Teresa Piwnik, bratanica płk Jana Piwnika "Ponurego", jak również Szczepan Mróz, prezes Stowarzyszenia Pamięci Ponury – Nurt, jeden z konsultantów do spraw powstającego filmu o Ponurym, znający doskonale historię majora Jana Piwnika.
Spotkanie, jak na temat przystało, miało miejsce przy ognisku, na leśnej polanie u podnóża Szczytniaka, gdzie nastąpiło pożegnanie Ponurego z żołnierzami przed jego oddelegowaniem na Nowogródczyznę.
Młodzież nie kryła zmęczenia, ale też ogromnej satysfakcji ze szkolenia, w którym uczestniczyła. Dla uczniów klasy 1 LOM A: Daniela Walczyka i Dominika Ciach było to pierwsze szkolenie, które wzbudziło w nich ogromny zachwyt.