Od uroczystego nabożeństwa za ojczyznę rozpoczęły się w Opatowie oficjalne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Po mszy świętej korowód ze sztandarami, delegacjami, władzami: powiatu, miasta i gminy Opatów, mieszkańcami, przemaszerował spod kolegiaty na opatowski rynek. Tam rozpoczęły się oficjalne uroczystości.
Na początek głos zabrał Andrzej Chaniecki, burmistrz Opatowa. Podziękował mieszkańcom za obecność.
- Kłaniam się sztandarom, które są symbolami wierności, honoru i tradycji – mówił. – Odzyskanie niepodległości przez Polskę po 123 latach niewoli było jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach narodu polskiego. Tegoroczną uroczystość przeżywamy w sposób szczególny, gdyż mamy jej jubileusz.
Andrzej Chaniecki w skrócie przybliżył historyczne kulisy odzyskania niepodległości oraz nawiązał do wydarzeń z końca pierwszej wojny światowej jakie miały miejsce na Ziemi Opatowskiej.
Z kolei obecny na obchodach, mieszkający w Opatowie Kazimierz Kotowski, poseł na sejm z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego w swoim wystąpieniu mówił o obecności Polski w Europie.
- Nikt sukcesów politycznych, gospodarczych regionowi, powiatowi i gminie nie da. Zróbmy wszystko, abyśmy byli szanowanym krajem w rodzinie krajów europejskich. Polska na obrzeżach Unii Europejskiej to strasznie zły moment. Polska wśród krajów Unii Europejskiej, to dobra perspektywa na przyszłość.
Parlamentarzysta zaapelował też o wzajemne poszanowanie.
- Rozmawiajmy ze sobą, współdziałajmy, tak, żebyśmy po zakończeniu pracy zawodowej, bo kiedyś taki moment przyjdzie, mogli z sobą normalnie się spotykać, rozmawiać i cieszyć się – podkreślał Kazimierz Kotowski.
Radny Rady Powiatu Opatowskiego Tomasz Staniek, pełnomocnik wojewody, oficjalny kandydat na Starostę Opatowskiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości po zwycięskich wyborach samorządowych tego ugrupowania do Rady Powiatu Opatowskiego odczytał list od Agaty Wojtyszek, wojewody świętokrzyskiego skierowany do mieszkańców.
- Przed stu laty spełniło się marzenie wielu pokoleń Polaków, którzy nie godzili się na niewolę. Walka o wolną Polską wreszcie wydała owoc – czytał pełnomocnik wojewody.
Na zakończenie wystąpienia, Tomasz Staniek, z okazji jubileuszu przekazał od wojewody dla powiatu opatowskiego wyjątkowy medal, wybity na rocznicę. Jak powiedział pełnomocnik, takich medali wyprodukowano sto, są ponumerowane i mają certyfikat autentyczności. Medal trafił na ekspozycję stałą do Podziemnej Trasy Turystycznej w Opatowie, gdzie będzie można go obejrzeć.
Już od siebie Tomasz Staniek, życzył mieszkańcom radosnego świętowania: - Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy! – zakończył.
Głos zabrał też Grzegorz Gajewski, burmistrz elekt Opatowa ze stowarzyszenia Region Świętokrzyski.
- To pierwszy raz w którym mogę przed państwem stanąć w takiej roli. Chciałem podziękować za zaufanie, za wybór – mówił. I dodał: - Pamiętajmy o tym, że nasza ojczyzna istnieje ponad tysiąc lat, mamy jeden z najstarszych parlamentów, to my ponad sześćset lat temu tworzyliśmy między państwami unię. To my mamy najstarszą konstytucję w Europie i drugą na świecie. Wielokrotnie dla innych narodów stanowiliśmy za wzór – wyliczał Grzegorz Gajewski.
Na zakończenie uroczystości kilkanaście delegacji złożyło wiązanki kwiatów pod pomnikiem majora Ludwika „Topór” Zwierzdowskiego, powstańca styczniowego straconego na opatowskim rynku.
Gościem specjalnym święta był Chór Świętego Marcina pod dyrekcją Zdzisława Staniszewskiego. Obchody uświetniła obecność uczniów klas mundurowych z Zespołu Szkół numer 1 w Opatowie, ubranych w uniformy. Michał Leszczyński