Osiem milionów złotych będzie kosztowała inwestycja, która w Opatowie zakończy się w tym roku. Obejmuje utworzenie trzech nowych produktów turystycznych dostosowanych także do potrzeb osób niepełnosprawnych.
W ramach realizowanego projektu w Opatowie powstanie Dom Muzealny, w którym mieścić się będzie jedyne w Polsce Muzeum Geodezji i Kartografii. Powstanie Punkt Kultury, Rekreacji i Turystyki wraz z informacją turystyczną wzdłuż rzeki Opatówki. Kompleksowo zostanie wyposażona Podziemna Trasa Turystyczna.
- To pierwsza inwestycja realizowana przez powiat opatowski, która bezpośrednio powiązana jest z turystyką i rekreacją. Dzięki tej inwestycji chcemy przyciągnąć do nas turystów nie tylko z naszego powiatu czy województwa, ale z całego kraju – wyjaśnia starosta opatowski, Bogusław Włodarczyk. – Inwestycja pozwoli zatrzymać turystę na dłużej niż kilka godzin. Będzie też funkcjonowała wypożyczalnia rowerów, dedykowana turystom. Nie będzie przeszkód, by korzystali z niej też mieszkańcy. Z turystycznego punktu widzenia, Opatów jest miastem, przez które turyści wyłącznie przejeżdżają, zatrzymując się tu wyłącznie na jedną, dwie godziny, zwiedzając kolegiatę i rynek. Chcemy turystę zatrzymać na dłużej, na cały dzień lub kilka dobrych godzin. Do tego potrzebna jest solidna oferta turystyczna. Zaczynamy od miejsca rekreacji nad Opatówką, Muzeum Geodezji i Kartografii oraz atrakcyjnej pod względem wizualnym podziemnej trasy turystycznej.
Inwestycja opiewa na kwotę osiem milionów sześćset tysięcy złotych, w tym tylko milion trzysta to wkład własny powiatu.
- Początkowo, kiedy planowaliśmy inwestycję, zakładaliśmy finansowanie w całości z budżetu. Dopiero później pojawiła się możliwość uzyskania dotacji – uzupełnia starosta. I dodaje, że dzięki temu zmieni się przestrzeń nad Opatówką, tak zwana Promenada, na którą w mieście nie było pomysłu od lat.
- Realizacja projektu to odpowiedź na potrzeby spokojnego i kompleksowego wypoczynku mieszkańców naszego powiatu. To właśnie rozmowy z nimi przekonały nas o słuszności realizacji tego przedsięwzięcia. W nowopowstałym miejscu wypoczynku każdy znajdzie coś dla siebie. Będzie siłownia na powietrzu w tym dla seniorów i osób niepełnosprawnych. Dzieci pobawią się na imponującym placu zabaw i parku linowym. Młodzież i dorośli skorzystają z kortu tenisowego, skateparku, lodowiska i boiska wielofunkcyjnego. Rodzinnie będzie można miło spędzić czas grillując w specjalnie do tego przygotowanej altanie – mówi Aneta Bławat, radna rady powiatu opatowskiego.
W minioną środę na Promenadzie podpisano umowę na dofinansowanie przedsięwzięcia. Bogusław Włodarczyk, starosta opatowski wraz z Markiem Szczepanikiem, wicemarszałkiem województwa świętokrzyskiego podpisali dokumenty.
- Gratuluję pomysłu – mówił marszałek Szczepanik chwilę po podpisaniu umowy. – Najbardziej znaną podziemną trasą w województwie jest ta w Sandomierzu. Teraz i wieść rozniesie się o podziemiach opatowskich. Bardziej dostępne stanie się też Muzeum Geodezji i Kartografii.
Do tej pory muzeum mieściło się na parterze budynku Starostwa Powiatowego przy ulicy Sienkiewicza. Było czynne w godzinach pracy urzędu, od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30. Teraz muzeum zmieni siedzibę. Zostanie przeniesione do Domu Muzealnego przy ulicy Szpitalnej. Z kolei Podziemną Trasę Turystyczną uatrakcyjnią efekty świetlne i dźwiękowe, co ma dodatkowo zwiększyć jej potencjał.
Zakończenie inwestycji przewidziano na połowę tego roku.