O słuszności powiedzenia „Prawa nie działają same z siebie" mogli się przekonać uczestnicy spotkania z przedstawicielami Sądu Rejonowego w Opatowie: kuratorem Elżbietą Szcześniak – Wasieczko i sędzią Arturem Łukawskim. Odbyło się ono w dniu 16.02.2017r.; zorganizowane zostało dla klas o profilu prawniczo-medialnym Liceum Ogólnokształcącego im. B. Głowackiego w Opatowie.
I to właśnie uczniowie, być może przyszli prawnicy, zadali swoim gościom szereg pytań dotyczących specyfiki zawodów kuratora i prawnika, ich wymagań, ścieżki edukacyjnej, jaką trzeba pokonać, by wykonywać tę profesję, a także struktury organizacyjnej sądów w Polsce. Przedstawiciele sądu stwierdzili, że studia prawnicze są jednymi z najbardziej wymagających kierunków. Ponadto, aby uzyskać prawo wykonywania zawodu, trzeba zdać aplikację.
Prelekcja obejmowała również podstawowe zagadnienia prawa cywilnego i karnego, a także temat przestępczości nieletnich i wykonywania kar orzeczonych przez sądy powszechne. Wśród omawianych kwestii znalazł się temat odpowiedzialności karnej osób nieletnich i wykroczeń przez nie popełnianych. Jak się okazało, młodzi ludzie najczęściej popadają w konflikt z prawem z powodu kontaktu z narkotykami i używkami. Wiele uwagi pani kurator poświęciła zjawisku cyberprzemocy, czyli przemocy z użyciem nowych technologii. Do takich działań zalicza się m.in. wyzywanie, straszenie, poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonu, robienie komuś zdjęć lub filmów bez jego zgody, ich publikowanie i rozsyłanie lub podszywanie się pod kogoś w sieci. Cyberprzemoc może dotknąć wszystkich użytkowników Internetu, bez względu na wiek czy poziom umiejętności posługiwania się komputerem.
Z kolei sędzia A. Łukawski przybliżył słuchaczom atmosferę sali sądowej. Bogato ilustrując przykładami zaczerpniętymi z pracy sędziowskiej, przedstawił szerokie spektrum spraw, jakie mogą być rozpatrywane w sali rozpraw. Podkreślił rolę odpowiedzialności, jaką niesie za sobą zasądzanie wyroków, konieczności bycia empatycznym, bowiem za każdą sprawą kryją się ludzie, ich błędy i dramaty ich rodzin.
Kolejnym etapem poznawania zawodu prawnika będzie udział młodzieży w rozprawach w Sądzie Rejonowym w Opatowie, na które zaproszeni zostali uczniowie klas prawniczych.
Spotkanie przygotowane przez panie A. Miśkiewicz i J. Lawędę prowadzili uczniowie z klasy Ia.