Wernisaż "Złoty Wiek Opatowa"

15 października 2020 r. w Podziemnej Trasie Turystycznej w Opatowie odbył się wernisaż wystawy stałej „Złoty Wiek Opatowa”.
 
Wystawa poświęcona jest czasom nezwykle ważnym dla historii miasta. Za Złoty Wiek uznaję się okres trwający od końca XV do połowy XVII wieku. W tym czasie Opatów uznawany był za jedno z najważniejszych miast w Polsce, za miejsce sejmików szlacheckich. Wówczas w Opatowie prężnie rozwijał się handel na skalę międzynarodową ora związane z nim życie kupieckie. Kanclerzem miasta był Krzysztof Szydłowiecki, wokół którego została przygotowana wystawa "Złoty Wiek Opatowa".
 
 
Wystawa łączy skopiowane bądź zreprodukowane w nowoczesnej formie dzieła wspomnianej epoki, znajdujące się w Opatowie i okolicach z elementami multimedialnymi i interaktywnymi.
 
Wernisaż, ze względu na sytuacje wywołaną pandemią, miał charakter zamknięty. Zaproszeni goście uczestniczyli w uroczystym otwarciu wystawy, na którym dyrektor Powiatowego Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji Paulina Gierada podkreśliła dlaczego Złoty Wiek to okres niezwykle ważny dla historii Opatowa oraz podziękowała wszystkim zaangażowanym w realizację tego zadania. Adam Hanuszkiewicz, wykonawca wystawy, przybliżył proces realizacji zadania oraz oprowadził po nowo powstałej ekspozycji.

Turyści indywidualni, grupy zorganiozowane, mieszkańcy powiatu opatowskiego oraz zwszyscy zainteresowani mogą oglądać wystawę od najbliżej soboty - 17 października 2020 r.

Zadanie "Organizacja wystawy stałej „Złoty Wiek Opatowa”" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wartośc inwestycji opiewa na kwotę 113 100 zł, z czego 100 000 zł to kwota dofinansowania.

 logo MKiDN